Rajd szlakiem miejsc pamięci narodowej Drukuj
Rajd szlakiem miejsc pamięci narodowej

28 października z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych oraz Święta Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy VII a wraz z nauczycielką historii p. Renatą Cichocką oraz p. Ewa Wojtycką i p. Moniką Czyżewską wybrali się na spacer szlakiem miejsc pamięci narodowej w Płocku. Celem wyjścia było przypomnienie ważnych wydarzeń historycznych związanych z naszym miastem oraz przypomnienie sylwetek ich najważniejszych bohaterów. Pierwszym punktem rajdu była tablica pamiątkowa ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego przy kościele parafialnym św. Józefa. Następnie uczniowie udali się na Cmentarz Garnizonowy oraz Cmentarz Prawosławny, na którym znajdują się zabytkowe nagrobki z czasów zaborów. Kolejne punkty spaceru stanowiły miejsca związane z obroną Płocka w 1920 roku (Odwach, pomnik Obrońców Płocka 1920, pomnik Józefa Piłsudskiego). Końcowym etapem była mogiła żołnierzy Armii Krajowej oraz grób Antolka Gradowskiego na cmentarzu przy ulicy Kobylińskiego.      Spacer uświadomił nam, jak wiele osób poświęciło swoje życie dla wolnej, niepodległej ojczyzny. Bohaterowie tamtych czasów na zawsze zasługują na naszą pamięć i szacunek.